We are a leading Manufacturer of white onion powder, spray dried tomato powder, dehydrated onion powder, dehydrated garlic powder, dehydrated white onion powder and dehydrated white red onions powder from Indore, India.
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Grade | A Grade |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Ingredient Type | White Onion |
| Powder Type | Onion Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Specialty Feature | Organic |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Kg
Under the supervision of Mr. Rahul Singh Rajput , we have garnered a reputed position in this highly competitive industry
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Spray Dried |
| Grade | A Grade |
| Color | Bright Red |
| Application | Sauces & Ketchup |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 Kg |
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Grade | A Grade |
| Variety Available | Dehydrated Onion |
| Quality Available | A Grade |
| State Of Origin | Gujarat |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Carton |
| Features | yes |
| Moisture | yes |
| Organic | yes |
| Origin Of Country | yes |
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Grade | Premium (A Grade) |
| Vegetable Type | Garlic |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Powder Type | Garlic Powder |
| Packaging Type | Bag |
| Is it Organic | Yes |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Added Preservatives | Yes |
| Shelf Life | 12 month |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Grade | A Grade |
| Powder Type | Onion Powder |
| Brand | MDH |
| Packaging Type | Pouch |
| Ingredient Type | Red Onion |
| Is it Organic | Yes |
| Packaging Size | 50 g |
| Is it Fssai Certified | Yes |
| Added Preservatives | Yes |
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Processing Method | Spray Dried |
| Grade | A Grade |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Red |
| Ingredient Type | Powder |
| Raw Material | Tomato |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Grade | A Grade |
| Powder Type | Onion Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
| Ingredient Type | White Onion |
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Grade | A Grade |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Ingredient Type | White Onion |
| Powder Type | Onion Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Color | Pink |
| Grade | A Grade |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Ingredient Type | Pink Onion |
| Packaging Size | 10 Kg |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Grade | A Grade |
| Ingredient Type | White Onion |
| Powder Type | Onion Powder |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
Under the supervision of Mr. Rahul Singh Rajput , we have garnered a reputed position in this highly competitive industry
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Grade | A Grade |
| Mesh Size | 80-100 Mesh |
| Processing Method | Dehydrated |
| Ingredient Type | Red Onion |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Under the supervision of Mr. Rahul Singh Rajput , we have garnered a reputed position in this highly competitive industry
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Grade | Premium (A Grade) |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Loose |
| Form | Powder |
| Raw Material | Garlic |
| Usage/Application | Cooking |
| Organic | Yes |
| Best Before | 6 Months |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Application | Snacks & Namkeen |
| Powder Type | Dehydrated |
| Grade | Food Grade |
| Water Absorption | 1:15 |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Application | Snacks & Namkeen |
| Water Absorption | 1:20 |
| Packaging Size | 40 kg |
| Powder Type | Dehydrated |
| Packaging Type | Bag |
| Processing Method | Dehydrated |
| Shelf Life | 18 Months |
| Moisture Content | < 6% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 40 Kg
Under the supervision of Mr. Rahul Singh Rajput , we have garnered a reputed position in this highly competitive industry
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Application | Snacks & Namkeen |
| Powder Type | Dehydrated |
| Grade | Food Grade |
| Water Absorption | 1:20 |
| Packaging Size | 500 g |
| Packaging Type | Loose |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Flavour | Classic Tomato |
| Pack Size | 12 g |
| Brand | Knorr |
| Color | Red |
| Usage/Application | Cooking |
| Organic | Yes |
| Packaging Type | Loose |
| Foam | Powder |
| Best Before | 3 Months |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Variety | Spinach |
| Packaging Size | 100 g |
| Form | Powder |
| Raw Material | Spinach |
| Packaging Type | HDPE BAG |
| Color | Green |
| Usage/Application | Cooking |
| Best Before | 18 Months |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Flavor Type | Mint |
| Packaging Size | 50 kg bag |
| Application | Seasoning |
| Formulation | Dehydrated |
| Usage/Application | Seasoning |
| Flavor | Mint |
| Packaging Type | Loose |
| Shelf Life | 12 Months |
| Moisture | 100% |
| Organic | Yes |
| Grade Standard | A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 115 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 50 kg |
| Application | Bakery, Food, Snack |
| Usage/Application | Food |
| Speciality | High in Protein |
| Cuisine | Indian |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Quality Available | A Grade |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Cooking |
| Is It Imported | Imported |
| Packaging Type | Loose |
| Shelf Life | 3 Months |
| Organic | Yes |
| Processing Method | Spray Dried |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Tamarind Type | With Seed |
| Ingredient Type | Tamarind powder |
| Sourness Level | Mild |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 80% |
| Is It Dried | Dried |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Storage Instructions | Store at dry and cool place |
| Shelf Life | 18 Months |
| Is It Organic | In Organic |
| Chemical Constitution | 20 % malto dexin |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Quality Grade | Premium (Export) |
| Origin | Cochin |
| Storage Instructions | Dry Place |
| Packaging Type | Loose |
| Is It Organic | Organic |
| Is It Dried | Dried |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 6 Months |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Application | Snacks & Namkeen |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Type | HDPE BAG |
| Packaging Size | 50 kg |
| Color | White |
| Form | Powder |
| Ingredient Type | POWDER |
| Raw Material | Potato |
| Usage/Application | Cooking namkeen and sauce and other uses |
| State Of Origin | indian |
| Size | 120 mesh |
| Purity | 100 % pure |
| Organic | organic chips powder |
| Imported | non imported |
| Best Before | 12 Months |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Form | Whole (Panja) |
| Treatment | Without Sulphur |
| Packaging Size | 25 kg loose packing |
| Storage Instructions | Dry Place |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Plant Part Used | Indore India |
| Is It Dried | Dried |
| Flavour | Natural ginger |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Processing Type | Air Dried |
| Cut Type | Flakes |
| Moisture | Max 5% |
| Grade | A Grade |
| Color | Orange |
| Certifications | FSSAI, ISO, FSSC 22000 |
| Form | Powder |
| Raw Material | Carrot |
| Packaging Type | HDPE BAG |
| Is It Organic | Organic |
| Is It Imported | Non Imported |
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Cooking |
| Shelf Life | 18 Months |
| Origin | India |
| Organic | Yes |
| Best Before | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Variety | Green Cabbage |
| Packaging Size | 20 kg |
| Form | Powder |
| Raw Material | Cabbage |
| Packaging Type | Loose |
| Color | Green |
| Usage/Application | Cooking |
| Best Before | 6 Months |
Minimum order quantity: 50 Kg
RAHUL SINGH RAJPUT (CEO)
Vegito Foods & Spices
G-2/184-A, Synergy Residency, Gokul Nagar, Kanadia Road
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India