Our product range includes a wide range of white potato chips, green chili flake, potato flakes powder, organic red chilli flakes, dry garlic flakes and white onion flake.
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Classic Salted |
| Packaging Size | 1 kg |
| Color | White |
| Is It Imported | Imported |
| Quality Available | A Grade |
| Packaging Type | Loose |
| Shelf Life | 3 Months |
| Storage | Store at dry and cool place |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Chilli Variety | Indian Green |
| Heat Level | Mild |
| Packaging Size | 20 kg |
| Shelf Life | 3 Months |
| Color | White |
| Variety Available | Potato Flake |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | Loose, PP Bag |
| Quality Available | A Grade |
Minimum order quantity: 60 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Application | Snacks & Namkeen |
| Powder Type | Dehydrated |
| Grade | Food Grade |
| Water Absorption | 1:20 |
| Packaging Size | 25 kg |
| Processing Method | Dehydrated |
| Shelf Life | 12 Months |
| variety available | Garlic Granule |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Chilli Variety | Teja |
| Heat Level | Hot |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 3 Months |
| Color | Red |
| Usage/Application | Cooking |
| Is It Imported | Imported |
| Packaging Type | Loose |
| Quality Available | A Grade |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Garlic Variety | White Garlic |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 6 Months |
| Garlic Size | 3mm |
| Quality Available | A Grade |
| Packaging Type | Loose |
| Is It Organic | Yes |
| Form | Flakes |
| Dried | Yes |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Onion Variety | White Onion |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 20 KG BAG |
| Color | White |
| Onion Size Available | Medium |
| Product Type | White Onion |
| Speciality | No Preservatives |
| Quality Available | A Grade |
| Shelf Life | 12 Months |
| Usage/Application | Food |
| Packaging Type | Loose |
| Is It Imported | Non Imported |
| Is It Organic | Organic |
| Storage Tips | Dry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Cabbage Type | White Cabbage |
| Processing Type | Sun Dried |
| Cut Type | Flakes |
| Packaging Type | Loose |
| Shelf Life | 3 Months |
| Its Dried | Yes |
| Form | Flakes |
| Usage | Cooking |
| Garde | A Grade |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Processing Type | Air Dried |
| Cut Type | Flakes |
| Moisture | Max 5% |
| Packaging | Carton |
| Is It Organic | Organic |
| Is It Imported | Non Imported |
| State Of Origin | indian |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | A Grade |
| Form | Flake |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 520 / Kg Get Latest Price
| Cut Form | Flakes |
| Capsicum Type | Green Capsicum |
| Processing Type | Dehydrated |
| Quality Available | A Grade |
| Usage/Application | Cooking |
| Variety Available | Red Capsicum |
| Storing Period | 6 Months |
| Packaging Type | Loose |
| Cultivation Type | GMO |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 270 / Kg Get Latest Price
| Ginger Variety | Indian Ginger |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Shelf Life | 18 months |
| Features | Store at dry and cool place |
| Usage/Application | Cooking |
| Is It Imported | Non Imported |
| Packaging Type | Plastic Bag, Carton, PP Bag |
| Quality Available | A Grade |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Tomato Variety | Red Tomato |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Shelf Life | 3 Months |
| Color | Red |
| Variety Available | Tomatoes Flakes |
| Usage/Application | Cooking |
| Packaging Type | Loose |
| Quality Available | A Grade |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Garlic Variety | White Garlic |
| Cut Size | Flakes |
| Packaging Size | 25 kg |
| Variety Available | Dehydrated Onion |
| Quality Available | A Grade |
| Shelf Life | 6 Months |
| Packaging Type | Loose |
| Is It Imported | Imported |
| Organic | Yes |
| Usage/Application | Cooking |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Tomato Variety | Red Tomato |
| Form | Flakes |
| Packaging Size | 10 kg |
| Drying Process | Sun Dried |
| Flavor Type | Natural |
| Shelf Life | 18 Months |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage | Soup, Noodles, Snack Seasoning, Ready Mix |
| Certifications | ISO, GMP, FSSAI |
Minimum order quantity: 50 Kg
RAHUL SINGH RAJPUT (CEO)
Vegito Foods & Spices
G-2/184-A, Synergy Residency, Gokul Nagar, Kanadia Road
Indore - 452001, Madhya Pradesh, India